Podoby slovenskej chudoby alebo Ľuďom v hmotnej núdzi berú už aj príspevky na bývanie

16. marca 2013, Jozef Čuj, Nezaradené

      Chudoba cti netratí. Len vieru v dobré úmysly slovenských mocipánov. Tí sa zrejme rozhodli, že Slovensko zachránia tak, že tým najchudobnejším zoberú aj to málo, čo ich ešte drží pri živote, lepšie povedané pri živorení. Od januára tohto roku vstúpil totiž do platnosti zákon, ktorý mení podmienky poberania sociálnych dávok. Samozrejme nie k lepšiemu, ale z pohľadu ľudí, ktorých sa táto nehoráznosť dotýka, očividne k horšiemu.

      Mnohým z tých, ktorí často nie vlastnou prišli o prácu alebo si ju, napriek nemalému úsiliu, z rôznych dôvodov nemôžu nájsť, a sú prinútení požiadať o dávky v hmotnej núdzi, ostanú iba oči pre plač. Zásadne a nemilosrdne sa ich dotkne zmena v nároku a výplate dávky na bývanie. Jej výška sa síce nemení a aj naďalej bude mať jednotlivec nárok na približne 55 eur, ale je tu jedno veľké a neprekonateľné ale. Ak o príspevok na bývanie v tom istom byte požiadajú dvaja alebo viacerí záujemcovia, posudzovaní ako jednotlivci, podľa novej úpravy už príspevok nedostanú všetci, ale iba jeden z nich, a oni sa ešte budú musieť dohodnúť, kto z nich to bude.

      Nuž, po takomto počine sa už asi nikto neodváži obviniť vládnu garnitúru z toho, že nevie šetriť. Vie, ale očividne šetrí na tom najnevhodnejšom mieste, a na tých, ktorí čakali od svojho štátu aspoň akú-takú pomoc, a dočkali sa iba ďalšieho sociálneho kopanca.

      Človek sa môže ocitnúť v nepriaznivej životnej situácii z rozličných dôvodov. Niektorí sa do nej dostali vlastným pričinením a často ani nemajú snahu zmeniť niečo na svojom živote. Iní, a tých je určite väščina, sa do zlej situácie dostali po stráte zamestnania, alebo preto, že nájsť si dnes akúkoľvek prácu je oveľa ťažšie ako v minulosti a trvá to dlhšie. Vláda, ktorá ľuďom v hmotnej núdzi berie už aj príspevky na bývanie, ba tvrdí, že svojim konaním zabráni zneužívaniu sociálnych dávok, by si mala uvedomiť, že sú aj iné spôsoby ako naplniť štátnu pokladňu. Iba tak sa zbaví opodstatneného podozrenia, že za nárast počtu ľudí, ktorí sa dostali pod hranicu chudoby, už nemôže iba hospodárska kríza, ale predovšetkým ona sama.